Français

Selection Committees


Mandate:

The Forest of Reading has nine individual selection committees that are tasked with selecting the annual nominated lists for children and adults. After reviewing all applications, the OLA appoints the committees to read, reviews and recommend Canadian books that meet the selection criteria and are deemed to be the best available titles for a given year, in a given program.

Terms of Reference - Selection Committee
Terms of Reference - Selection Committee Chairs
Selection Committee Timeline & Reading Requirements Chart
Forest of Reading Selection Policy


Note: OLA strives to ensure that its staff, committees, and councils are diverse and inclusive in order to best serve the Ontario library community. There is immense value in bringing together various perspectives and ideas. OLA seeks out participation from members with different library experience; members from all regions of Ontario; Indigenous Peoples; and members with diverse backgrounds including but not limited to age, race and ethnicity, sexual orientation, gender identity, and ability. If you have any questions about getting involved, please contact the OLA staff liaison for the committee/council.

READING Timelines

The timeline for each Award varies due to the reading demands for each program. Below is the schedule of reading:
  • Blue Spruce – April to June
  • Silver Birch – January to August
  • Yellow Cedar - December to July
  • Red Maple – October to August
  • White Pine – October to August
  • Le prix Peuplier – July
  • Le prix Mélèze (formerly Le prix Tamarac Express) – March to August
  • Le prix Tamarac - March to August
  • Evergreen – February to December

APPLICATION deadlines Timelines

Applications are accepted all year round, however Chairs will select the committees based on applications up until the dates below
  • Blue Spruce – February 1
  • Silver Birch – November 1
  • Yellow Cedar - November 1
  • Red Maple – October 1
  • White Pine – October 1
  • Le prix Peuplier – January 1
  • Le prix Mélèze (formerly Le prix Tamarac Express) – January 1
  • Le prix Tamarac - January 1
  • Evergreen – February 1

2020 Selection Committees

Co-Chairs of the Forest of Reading®
Ruth Gretsinger, District School Board of Niagara
Isabelle Hobbs, Durham District School Board

Blue Spruce Award

Blue Spruce Award™

Becky Jenkins (Co-Chair)
Sarah Oesch (Co-Chair)
Katharine Bartlett, Angela Wurster, Johanna Gibson-Lawler, Leah Ede-Pisano, Melissa Bulgutch, Diane McKay, Danny Neville, Lori Pierce, JoAnne Richards, Ardis Proulx-Chedore, Jennifer Brown, Laurel van Dommelen, Isabelle Hobbs

Silver Birch Express Award

Silver Birch Express Award®

Fiction Portion: 
Lauren Flattery (Co-Chair)
Ruth Gretsinger (Co-Chair)
Donna Lynch, Lyndsey Janzen, Teresa Iazzio, Brittany Shantz, Stefanie Yeoman, Heather Wong, Ruth Gretsinger, Becky Jenkins, Agnieska Marszalek, Laurel McCaig, Meaghan Alyea, Casey MacDonald

Non-Fiction Portion: 
Donna Lynch (Co-Chair)
Toni Duval (Co-Chair)
Karen Clarkson, Sonia Doyon, Lynn Goodwin, Amy Geddes, Vicki Von Zuben, Melanie Mulcaster, Laurel Van Dommelen, Luisa Esposito-Karantakis, Janet Marlin

 Silver Birch Fiction Award

Silver Birch Fiction Award®

Lauren Flattery (Co-Chair)
Ruth Gretsinger (Co-Chair)
Donna Lynch, Lyndsey Janzen, Teresa Iazzio, Brittany Shantz, Stefanie Yeoman, Heather Wong, Ruth Gretsinger, Becky Jenkins, Agnieska Marszalek, Laurel McCaig, Meaghan Alyea, Casey MacDonald
Yellow Cedar Award 

Yellow Cedar Award

Donna Lynch (Co-Chair)
Toni Duval (Co-Chair)
Karen Clarkson, Sonia Doyon, Lynn Goodwin, Amy Geddes, Vicki Von Zuben, Melanie Mulcaster, Laurel Van Dommelen, Luisa Esposito-Karantakis, Janet Marlin

Red Maple Award

Red Maple Award™

Serena McGovern (Co-Chair)
Samantha Dillane (Co-Chair)
Darlene Edwards (Co-Chair)
Myra Junyk, Kersti K. Harvey, Tara Zwolinski, Amy Shiell, Karen Upper, Clara Camarda, Luisa Esposito-Karantakis, Jess Longthorne, Laurie Orford, Lisa Carl, Erin Dearie, Isabelle Hobbs, Agnieszka Marszalek

White Pine Award

White Pine Award™

Caroline Ducanson (Co-Chair)
Karen Whiteman (Co-Chair)
Enid Wray, Serena McGovern, Ruth MacSween, Mary Burbidge, Janine Weinot-Wolch, Kalli Secord, Allison Okopny, Jade Noble, Kasey Whalley, Mary Mexis Lumsden, Angela Thompson

Le prix Peuplier

Le prix Peuplier 

Claudine Blanchard (Chair)
Luisa Esposito-Karantakis, Jeanette Weatherill, Sonia Doyon, Claudia Goselin, Guillaume Brien-Régimbald, Ginette Bourgeois, Daniel Paré, Christine Labelle, Rebecca Webster, Diane Quessy, Carolane Robitaille, Carlie Myher, Karen Devonish-Mazzotta , Christine Brassard, Lynn MacDonald, Evy Gambin, Eugenia Doval, Amanda Halfpenny-Lavender, Marie Baggioni


Le prix Meleze

Le prix Mélèze (formerly le prix Tamarac Express)

Evy Gambin (Chair)
Luisa Esposito-Karantakis, Jeanette Weatherill, Sonia Doyon, Claudia Gosselin, Guillaume Brien-Régimbald, Véronique Labonté, Ginette Bourgeois, Daniel Paré, Nathalie Cazenave-Dit-Berdot, Carolane Robitaille, Amanda Halfpenny-Lavender, Anna Romain, Christine Brassard, Eugenia Doval, Lynn MacDonald, Claudine Blanchard

 Le prix Tamarac

Le prix Tamarac

Eugenia Doval (Chair)
Luisa Esposito-Karantakis, Claudia Gosselin, Guillaume Brien-Régimbald, Véronique Labonté, Nathalie Cazenave-Dit-Berdot, Evy Gambin, Anna Romain, Amanda Halfpenny-Lavender, Diane Quessy
 
Evergreen Award

Evergreen Award™ 

Christine MacArthur (Chair)
Enid Wray, Stephanie McPherson, Christina Leone, Stephanie Taylor, Kathryn Lee, Erin Kernohan-Berning, Emily Weiskopf-Ball, Colleen Kelly, Jeff Dodge, Carrie Benbow